3D CATIA FORUM


Kullanıcı Adı  
Şifre

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Catia V6 ile İlgili Sorulara Dassault Systemes'in Cevapları  (Okunma Sayısı 19258 defa)
Pann377
Administrator
Sr. Member
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 387WWW
« : 05 Ocak 2010, 23:05:03 »

CATIA V6,  CATIA V4, CATIA V5 ve DS (Dassault Systemes) olmayan CAD formatlarını destekliyor mu? Tüm bu veriyi V6’ya geçirmek zorunda kalacak mıyız? V6’nın piyasa sürümü duyurulduğuna göre, V5 geliştirilmeye devam edecek mi? 

Öncelikle yanıtı kolay sorular: HAYIR, V4 ve V5 verinizi ya da DS (Dassault Systemes) olmayan veriyi geçirmek zorunda kalmayacaksınız ve EVET, önceki yatırımlarınız korunacak. Bir diğer EVET ise, DS (Dassault Systemes)’nin, CATIA V5 (tüm V5 portfolyosu ile birlikte) üzerindeki geliştirme çalışmalarını sürdürmeyi planlaması hakkında verilebilir. V5R19’nın piyasa sürümü 23 Eylül’de duyuruldu. Artık müşteri yapısını tanıyoruz. Bir işin tam da zirvesine gelmişken o işle ilgili temel prensiplerinizi ya da o işte kullandığınız temel araçları değiştiremezsiniz. Bu zaman alan bir süreç olur ve yeni bir versiyonun getirebileceği katma değer tarafından haklı gösterilmesi gerekmektedir. Tüm bunlar göz önüne alındığında, DS (Dassault Systemes), COE üyelerinin V6’nın ne kadar iyi çalıştığını görerek önemini anlayıp, onu kullanmak isteyecekleri görüşünde karar kılmıştır. DS (Dassault Systemes), V6’yı geliştirebilmek ve bunu gösterebilmek için devamlı olarak çalışmaktadır; böylece müşterilerimiz geçiş yapmak İSTEYECEKLER; çünkü V6’nın sunduğu yetenekler olmadan çalışmalarından verim sağlayamayacaklar.

   V6 kesinlikle V5 ve V4 verisini okuyabilecektir. CATIA V6; CATIA V5 geometrisini temel alarak oluşturulmuştur ve V5 geçiş süreci, tüm CATProducts (CATÜrünleri) ve diğer V5 veri elemanlarını, V6 veri yapısında eşler. DS (Dassault Systemes), CATIA V4’den V5 geçiş aracına geometri geçişi yönünü, V6 veri modeline yapılan bir eşleme ile birleştiren CATIA V4 verisi için bir V6 Adaplet sunacaktır.

   Bir şirketin modelleri V6’ya geçirmenin önemini kavrayabilmesi, çalışma süreçlerine ve ürün yaşam çevrimi yönetim çözümlerinin nasıl uygulandığına göre değişmektedir. V6; V5 ve V6 verisini içeren OEM-Tedarikçileri değişim senoryalarına özel önem vererek, hibrid senoryaları destekleyecektir. Bu nedenle V6, bağlamda tasarımı, dijital tasarımı ve V4/V5 ile V6 çevrelerindeki diğer yetenekleri destekleyecektir. Örneğin; V5 verisi ile ilgili değişimler, orijinal tasarımcısına bakıldığında, orijinal tasarım bağlamında (V5) gerçekleştirilecektir. 

Yalnızca V4 ve V5 verisi değil; aynı zamanda Pro/E, UG, NX, CADENCE, vb. gibi DS (Dassault Systemes) olmayan xCAD verisi de V6 çevresinde kullanılabilir.
 
 
CATIA kullanabilmek için MatrixOne almak zorunda kalacak mıyım?  CATIA’yı DS (Dassault Systemes) olmayan PDM çözümüne sahip bir CAD aracı olarak çalıştırabilecek miyiz?


Evet, CATIA V6, diğer DS (Dassault Systemes) olmayan PDM çözümleri ile birleştirilecektir ve HAYIR (Tekrar: HAYIR!) müşterilerimiz, CATIA V6 kullanabilme için ENOVIA MatrixOne satın almak zorunda kalmayacaklar. CATIA V6 açıktır ve ENOVIA’nın ya da Teamcenter veya Windchill gibi rakip çalışma süreci çözümleri olsun ya da olmasın çalışabilirler. CATIA V6, artık tasarım verisi yönetimi, multi-disiplinli tasarım ve doğru yinelemeli mühendislik gibi tüm VPLM’i yerel olarak içerip kabul etmektedir.  Dassault Systèmes, endüstrideki PLM uygulamalarının heterojen PLM yapısını tam olarak tanımaktadır ve bu şekilde, Teamcenter veya Windchill gibi diğer DS (Dassault Systemes) olmayan PDM çözümleri ile entegrasyon sağlama konusuna da değinmiştir. Bu tür PDM çözümleri, V6 tarafından desteklenmekte ve birbirleri arasındaki bağlantı sağlanmaktadır.

CATIA V6, çok sayıda PDM çalışma süreci uygulaması ile başarılı bir şekilde kullanılabilir:

Tüm büyük PDM rakiplerimizle birleşebilmemizi sağlayacak ara yüz ve ortaklığa (örneğin; PROSTEP ile) sahibiz;

   Her bir PDM işlevi için, bu işlevin performansı ve CATIA V6 için gereken entegrasyona göre, müşteriler bu fonksiyonun nerede bulunması gerektiğine (DS (Dassault Systemes) tekli platformunda ya da diğer PDM’lerde) karar verebilecekler;

Özellikle Teamcenter’a göre, - DS (Dassault Systemes) tekli platformuyla karşılaştırıldığında - bu Siemens/UGS çözümü, çoklu farklı platformdan oluşmuştur. Böylece, entegrasyon stratejisi, müşterinin hangi Teamcenter platformu ile ilgilenmekte olduğuna göre değişim göstermektedir.

Aynı zamanda genel bir müşteri, örneğin part-sourcing/mgmt (parça-kaynaklı/mgmt) verisi gibi rakiplerimizin klasik sistemlerinde bulunmayan, mühendislikte ürün odaklı veri anahtarı içeren çok sayıda farklı sisteme sahip olabilir. V6 platformu, kullanıcıların tüm ürün odaklı verilerini, özellikle de mühendislik için gerekli olan, DS (Dassault Systemes) olmayan veriye yer vererek bu veriyi DS (Dassault Systemes) verisi bağlamında yönetmelerine izin verir. Bir önceki soruda da bahsedildiği üzere, DS (Dassault Systemes), müşterilerimizin ürün geliştirme süreç ve uygulamalarındaki heterojen yapısını tanımaktadır. Ürün odaklı verinin tümü DS (Dassault Systemes) uygulamaları ile üretilemez. DS (Dassault Systemes) olmayan ürün verisi, etkili ürün odaklı kararları desteklemek için ciddi anlamda önem teşkil etmemektedir. DS; DS olmayan ek uygulamalarının, ürün bilgi alanını genişleten girişim boyunca eklenmeye devam edeceğini ve bu ek bilginin yönetilmesi gerektiğini anlamıştır.   

Logged

Tutorial 'lar için Abone olun:
Linkleri gorebilmek icin Kayit Olun yada Giris Yapin
 
Saygılarımla / Best Regards

İsmail  AKAR
____________________________
CAX Support
CAx Uygulama & Method
E-Mail : ismailakar@3dcatia.com
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer: