3D CATIA FORUM


Kullanıcı Adı  
Şifre

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Catia V6 Ana Modül Başlıkları ve Genel Özellikleri  (Okunma Sayısı 25606 defa)
Pann377
Administrator
Sr. Member
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 387WWW
« : 08 Temmuz 2009, 23:13:44 »

Altyapı [ Infrastructure ]

   Catia Version 6 (Versiyon 6/CATIA V6 versiyonu), ürünün tasarım aşamasından üretimine kadar, kucuk bir ekipten tüm şirkete değin işbirliği içerisinde, geniş ölçüde entelektüel tasarımlar kullanarak olağanüstü yetenekler ve anahtar teknolojiler sunmaktadır.
   Girişimciler arasında veri ve görüş paylaşabilmek için tek bir klikte birebir işbirliği tasarımı saglar;
•   Tüm süreç ya da proje boyunca katılımcı mühendislik.
•   Canlı  kullanıcı deneyimi ve işbirliği.
•   Bir değişimin potansiyel etkilerini gözlemleyebilmek, tedarik zinciri etrafında veri değişim mühendisliği, tasarım kararlılığını garantileyebilmek için standart bileşenlerin etkili yönetimi, veri yöneticilerinin veri girişi yapabilmesi ve ürün maliyetini düşük tutabilmek için standart parçalar düzenleyebilmesi gibi geliştirilmiş veri yönetim işlevleri.
•   Tek bir PLM yüzeyinde RFLP görüşü izlenebilirlik ve tutarlılık sağlar. İhtiyaçlar (R) ENOVIA da karşılanır; İşlevsel (F), Mantıklı (L) ve Fiziksel (P) tanımlamalar CATIA da gerçekleşir.
•   Tutarlılık ve kalite garantisi için kolektif standartları temel alan Knowledgeware ürün özelleştirmelerinin aktif hale getirilmesi.
•   Dosyaya dayalı Versiyon 5 ve Versiyon 6 veri aktarımı.

Mekanik [ Mechanical ]

Tek bir entegre altyapıda kurulu Mekanik çalışma tezgahları, işbirliği içerisinde,  -kalıplaşmış parçalardan, sahte, makine yapımı, kağıt metal parçalar ve mekanik montajlara kadar- her tür 3D parçası oluşturabilmek için araçlar sunar.
•   Mühendisler ve tasarımcılar ürünün ihtiyaç, kavramsal ve fiziksel tanımlamalarını yapabilmek için birlikte çalışabilir.
•   Tasarımcılar 2D çizim yetenekleriyle bütünleştirilmiş bir 3D ortamında çalışırlar.
•   Kullanıcılar işlevsel  toleransları ve ek bilgileri doğrudan 3D modelinde belirleyebilirler.

Biçim / Yüzey [ Shape ]

   Biçim, tasarım şeklinin içeriğini kolaylıkla kavrayıp açıklayabilmek için oldukça üretken bir çevre sağlar. Bununla birlikte, işbirliği içerisinde, -serbest çizim türündeki yüzeylerden düz mekanik şekillere kadar- her tür şeklin oluşturulması, geçerli kılınması ve değiştirilebilmesi için araçlar sunar.
•   Düşünce aşamasından detaylı tasarıma kadar hem kolay hem de hızlı bir şekilde, geliştirilmiş karma şekiller oluşturabilmek için benzersiz entegre çözümler sunar.
•   Yüksek kaliteli şekiller oluşturabilmek için güçlü kavisli ve yüzeye dayalı araçlar içerisinde barındırır.
•   Tüm endüstri sektörleri için üretkenlik ve yüksek verimlilik sağlayan şekil tasarım teknolojileri geliştirir.
•   Yüksek kaliteli ürünler hazırlanmasında gerçek zamanlı tasarım geçerliliği için fotogerçekçi yorum ve simülasyonlar barındırır.

Systems

Systems Çözümleri, 3D dijital test modeli ile, elektrik, akım ve mekanik sistemler için eş zamanlı tasarım ve entegrasyona izin veren ürünler sunar. Bu çözümler, her tür endüstri sektöründe, ürün tasarımınızı geliştirir.
•   Elektrikli ürünler, entegre tesisat üretimi ile, tutarlı özelliklere sahip fiziksel kablo tesisat tasarımları için süreç temelli bir çüzüm sunar.
•   Systems 3D tasarımı, sistem ayırma ve yöntemleri için sistem yapısının süreç içerisinde erken geçerliliğini sağlayarak kullanım kolaylığı sunan 3D modelleri temin eder.  Gerekli malzeme de aynı zamanda hızlı bir şekilde temin edilebilir.
•   Boru Şeklindeki Tasarımlar (Piping and Tubing Design), boru sistemlerinin fiziksel tasarımlarını standart endüstri kuralları, endüstri terminolojisi kullanarak çeşitli uygulamalarla hazırlayıp düzenler. Aynı zamanda, akıllı parçaların yerleştirilmesi için genel tasarım araçları sunar.

Knowledgeware

   Knowledgeware, tasarımcılara bu geniş çaplı girişim içerisinde, tanımlama, tekrar kullanma ve bilgilerini paylaşabilme imkanı sağlayan araçlar sunar. Catia V6 da, Knowledgeware mühendislik ve üretim faaliyetlerinde  tekrar kullanılan bilginin yaş çevrimi yönetimini destekler.
   Knowledgeware, iş kuralları çerçevesinde Ürün Yaş Çevirimi Yönetimi (PLM)  (Product Lifecycle Management) davranış ve uygulamaların uyarlamasıyla aynı zamanda müşterilerin iş dönemlerine destek olabilmek için hazırlanmış bir modeldir.
•   Kullanıcıların tasarıma bilgiyi işleyebilmelerine ve bu bilgiyi hataları azaltabilmelerine yada tasarımdan maksimum verimi elde edebilmelerine yardımcı olur.
•   Kavrama, yapılandırma, yönetim ve kuralları temel alan ortak bilgilerin paylaşımıyla  tasarımın belli standartlara uyum sağlayabilmesini garanti altına alır. 
•   Yinelemeli yöntemlere dayalı, kullanımı kolay optimizasyon araçları sunar.   
•   Geometri ve kullanım bilgisiyle birleştirilmiş akıllı tasarım taslaklarını maksimum seviyede güvenlikle yeniden kullanım için hazırlar.

Simülasyon  [ Simulation ]

   Simülasyon çözümleri ekibin simülasyonları, veriyi ve simülasyonun yapı içi parçaları olan süreçleri yönetmesine izin verir.  Simülasyon ürünleri, simülasyonlara ve geçekçi simülasyonlar hazırlayıp uygulayabilen araçlara özel yetenekler sunarak, geleneksel Ürün Yaş Çevrimi Yönetim (Product Lifecycle Management /PLM) kavramlarını genişletir. Bir simülasyon benzetmeye çalıştığınız tasarıyı yeniden üreten  veri ve süreçleri içerir.

   Sonlu Elemanlar Modeli (The Finite Element Modeling) ürünleri, 2D, 3D geometri kompleks parçaları için sonlu bir element modelini  hızlı bir şekilde üretebilen  araçlar sunar. Başka bir deyişle, göz özellikleri üzerinde ileri düzeyde kontrol sağlayarak asosyatif göz ve kompleks parçaların yapısal özelliklerini oluştururlar.
Yapısal Analiz ürünü ise tekli parçalardan yada parçaların montajlarından oluşarak özel bir çevre içerisinde çalışan bir sistemi  hızlı bir şekilde inceleyebilmenize imkan verir.
Mekanizma Tasarım ürünü mekanizma hazırlayabilmek, mekanizmalarda kaynak oluşturabilmesi için mevcut mühendislik bağlarının altkümelerini belirlemek, mekanizmanın durumunu değerlendirebilmek için mekanizma kurulumunu gözden geçirmek için belli komutlarla sürülen araçlar sunar.« Son Düzenleme: 08 Temmuz 2009, 23:23:54 Gönderen: pann377 » Logged

Tutorial 'lar için Abone olun:
Linkleri gorebilmek icin Kayit Olun yada Giris Yapin
 
Saygılarımla / Best Regards

İsmail  AKAR
____________________________
CAX Support
CAx Uygulama & Method
E-Mail : ismailakar@3dcatia.com
Catia
Jr.Member
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 65« Yanıtla #1 : 20 Temmuz 2009, 23:38:20 »

Bilgiler içinn tesekkurler.  Karizmatik
Logged
metesen
Jr.Member
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 59


Mechanical Engineer


« Yanıtla #2 : 21 Temmuz 2009, 15:00:59 »

Sanirim biraz farkli olacak V5 surumune gore...

Bilgi icin tesekkurler...

Bu arada Catia V6 ne zaman tam anlamıyla kullanıma geçecek bir bilgisi olan arkadaş varmı? Yani ne zaman Tam sürüm Catia V6 piyasaya çıkar?
« Son Düzenleme: 10 Ağustos 2009, 11:48:47 Gönderen: metesen » Logged

İmam-ı Azam'a, "Siz bu ilmi nasıl elde ettiniz?" diye sorduklarında şu cevabı verir: "Başkasına söylemekten cimrilik etmediğim gibi, başkasına sorup öğrenmekten de utanıp çekinmedim."
Pann377
Administrator
Sr. Member
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 387WWW
« Yanıtla #3 : 26 Ağustos 2009, 13:20:21 »

Catia V6R2009 şu anda piyasada, R2010 da çıktı. Buna ek olarak V6 sürümü sadece Catia (ürün tasarımı için) ile değil PLM 2.0 R2009/R2010 çatısı altında SIMULIA (gerçekci simülasyon için), DELMIA (üretim sistemleri ve süreçlerini optimize etmek için), ENOVIA (Database olarak alınabilir, şirketlerde 3D dijital işbirliği için) yapılarınıda barındırmaktadır. 

PLM in V6 sürümleri ile tamamen farklı bir yapı ile karşı karşıya geldik aslında. Geçenlerde bir arkadaşım Fransa da bulunan Dassault Systemes'e gitmiş. Anlattığına göre, yaptıkları PLM demosunda, internet üzerinden farklı firmalar ile ortak bir proje kapsamında parçanın/yapının tasarımını, simülasyonunu, montaj ve üretim süreçlerini yine internet üzerinden tamamen iş-server mantıgından bağımsız olarak kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyorlarmış.

Sonuç olarak PLM 2.0 R2009/R2010 gelişmesi çerçevesinde, forumumuz da, ileriki dönemlerde SIMULAI, DELMIA ve ENOVIA bölümlerininde olmasını zorunlu kıldı. Gülümseme
« Son Düzenleme: 26 Ağustos 2009, 19:58:38 Gönderen: pann377 » Logged

Tutorial 'lar için Abone olun:
Linkleri gorebilmek icin Kayit Olun yada Giris Yapin
 
Saygılarımla / Best Regards

İsmail  AKAR
____________________________
CAX Support
CAx Uygulama & Method
E-Mail : ismailakar@3dcatia.com
admin
Administrator
Uye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 6

Avatar Yok


WWW
« Yanıtla #4 : 02 Eylül 2009, 21:50:52 »

Teşekkürler.
Logged
numichem
Uye
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1

Avatar Yok


« Yanıtla #5 : 05 Ocak 2012, 22:05:28 »

Merhaba

Bilgisayarimda Catia V6 kurulu. 3dx ile calisiyor ancak Enovia baglantisini kurmak icin gerekli seyler var mi anlayamadim. Bunu nasil yapabilecegimi bilen var midir acaba?

Logged
Pann377
Administrator
Sr. Member
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 387WWW
« Yanıtla #6 : 13 Ocak 2012, 17:45:03 »

V6 Mimarisinin çalışabilmesi için 3 server a ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlar; ENOVIA uygulama Server 'ı ( ENOVIA application Server ( MCS )), Veritabanı Server 'ı ( Database Server ( DB )) ve ENOVIA dosya server 'larıdır. ( File Server ( FCS )).

3D Index server ( 3DX ), ileri seviye arama server 'ı ( Advanced Search Server (( IDOL ), Konferans server 'ı (Conferencing Server ( CNF )) v.b. server lar opsiyonel olarak tanımlanabilmekle beraber çalıştırılabilir.

Kullandığınız sistem lisansız ise yasal olmadığı için bu konu da bir öneri yada fikir getirmeyeceğim.
Ancak lisanslı ise tek bir makine üzerine sanal server oluşturma yöntemi ile V6 platformunu kullanabilmeniz olanaklı olabilir.


Linkleri gorebilmek icin Kayit Olun yada Giris Yapin


Uploaded with
Linkleri gorebilmek icin Kayit Olun yada Giris Yapin
ImageShack.us
« Son Düzenleme: 13 Ocak 2012, 17:57:15 Gönderen: pann377 » Logged

Tutorial 'lar için Abone olun:
Linkleri gorebilmek icin Kayit Olun yada Giris Yapin
 
Saygılarımla / Best Regards

İsmail  AKAR
____________________________
CAX Support
CAx Uygulama & Method
E-Mail : ismailakar@3dcatia.com
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer: